Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHRT

11. 2. 2006

Afgánský původní chrt (Afghan Original Hound)

Ladný, dlouhosrstý pes.

PŮVOD:
Existují dvě verze o vzniku tohoto plemene:
Ve shodě s první, byl jejich pravlastí blízký Východ, odkud tito psi migrovali přes Arábii a Persii a usadili se v horních územích na hranici Afghánistánu s Pákistánem, a také na Pamíru a Thai-šanu, kde je začali kultivovat; ale druhá verze hovoří o tom, že odedávna tito psi obývali Afghánistán a byli využíváni pro hon na kamzíky, archary, vlky, sněžné levharty, lišky a zajíce. Na konci 19.století je zavezli do Velké Británie, a následně i do ostatních zemí.
V Rusku se toto plemeno podruhé zrodilo jako Afgánský původní chrt. Standard na toto plemeno byl vydán v roce 1985. Do té doby původní chrt i dekorativní Afgán byli pokládáni za společné plemeno.
POPIS:
Jedním ze základních vnějších znaků jejich rozlišení je tzv. „sedlo“ z krátké a temné srsti v porovnání s ostatním ochlupením, které je charakteristické pouze pro Afgánského původního chrta.
Afgánský původní chrt:
Je půvabný, proporcionálně rostlý a vzrostlý (výška v kohoutku 65 až 73 cm, váha do 32 kg), volnost milující pes. Hlava je dlouhá, ušlechtilých linií. Oči velké, výrazné, temně-hnědé, mandlového tvaru, obkrouženy temnými obroučky víček. Čenich nosu je černý, s širokými nozdrami. Uši jsou dlouhé, posazené v úrovni očí, při rozrušení se zdvíhají, jsou pokryty hedvábnou, zvlněnou srstí. Ocas se závěsem je z dlouhé, vzácné, drsnější srsti, držící se vysoko do kruhu nebo polokruhu. Srst je dlouhá, hedvábná, pokrývající celé tělo, kromě sedla, které začíná u krku, pokračuje přes záda a končí dočasným postavením na ocase. Srst na sedle je drsnější, je složena z krátkého a temného vlasového rámu. Měkká, vrásčitá srst na zadní straně předních i zadních nohou, vytváří okolo kolen „kalhoty“, mezi prsty tlap a okolo hlavy je „věnec“.
Zbarvení: bílé, rezavé, plavé, šedivé se zesvětlením nižších částí těla.
VÝŠKA:
V kohoutku má 65 až 73 cm.
VÁHA:
Do 32 kg.
SRST:
Hedvábná, zvlněná srst.
CHARAKTER:
Je to velice oddaný, ustálený, laskavý a delikátní pes, něžný miláček dětí. V bytě je afgánský původní chrt velice čistotný (v místnosti není specifický zápach), je nevtíravý. Označuje se pevným zdravím. Libuje si v dlouhých vycházkách, nejlépe bez vodítka.
PÉČE:
Je nutná důkladná péče o srst (mytí, vyčesávání masážním kartáčem)
PLEMENO:
Dlouhosrstý, lovecký pes.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fuj hnus

(Mhermanka, 20. 10. 2006 16:59)

jsou hnusný!!!!!!!!!!!!!

chlupač

(333certicek333, 24. 9. 2006 15:36)

ma ksicht jak ninja hi hi hi

chlupač

(333certicek333, 24. 9. 2006 15:36)

tak ten hle pejsek se mi vubec nelibi.a taky bych ho opravdu nechtela mejt nebo cesat!!!